Legends racers rip it up on AMS Thunder Ring in doubleheader

Donald Warr Photo

Atlanta Motor Speedway’s ¼-mile played host to a rare Saturday evening doubleheader for the AMS Legends Program fall series.

Double the racing resulted in double the action on the tight, tricky Thunder Ring. Legends and bandolero racers mixed it up throughout the night with changing track conditions and inverts making repeat winners hard to find.
 

In the Pro features Cale Hall, of Griffin, took the first checkered flag of the day while summer series champion Caleb Heady took the victory in the second feature after making the trip from Shelbyville, Ky.
 

2020 Thursday Thunder Semi-Pro champ Blaze Crawford and Braselton’s Graham Campbell split the Semi-Pro features. In Young Lions competition Mason Maggio and Isaac Bevin snagged victories.
 

Two drivers were flawless in their divisions Saturday. Robbie Woodall swept the pole and both feature wins in the Masters features and Clay Hocutt triumphed in both Outlaws races.
 

Bandit racers Garrett Erwin and summer series champion Tristan McKee traded victories in their division while rookies Sebastain Asztalos and Julia Buchanan went to victory lane in the Rookie Bandoleros features.
 

The Chargers division belonged to the ladies Saturday as Canton’s Amanda Woodall and Dallas’ Lisa Scott piloted their way to victories.
 

Here are the full results from Sept. 12:
 

Young Lions Feature 1:
 

1. Mason Maggio (Palm Beach Gardens, FL)

2. William Sawalich (Eden Prairie, MN)

3. Preston Tatro (Brasleton, GA)

4. Matthew Kade (Hampton, GA)

5. Isaac Bevin (Louisville, KY)

6. Justin Campbell (Griffin, GA)

7. Lanie Buice (Locust Grove, GA)

8. Keaton Hendrix (Homerville, GA)

9. William Hunley (Warner Robins, GA)

10. Jackson Reynolds (Marietta, GA)

11. Nathan Jackson (McDonough, GA)

12. Michael Gannon (Canton, GA)
 

Young Lions Feature 2:
 

1. Isaac Bevin (Louisville, KY)

2. Matthew Kade (Hampton, GA)

3. Mason Maggio (Palm Beach Gardens, FL)

4. Preston Tatro (Brasleton, GA)

5. William Sawalich (Eden Prairie, MN)

6. Lanie Buice (Locust Grove, GA)

7. Michael Gannon (Canton, GA)

8. Justin Campbell (Griffin, GA)

9. Nathan Jackson (McDonough, GA)

10. Keaton Hendrix (Homerville, GA)

11. Jackson Reynolds (Marietta, GA)

12. William Hunley (Warner Robins, GA)
 

Semi-Pro Feature 1:
 

1. Blaze Crawford (Fayetteville, GA)

2. Graham Campbell (Braselton, GA)

3. Garrett Lowe (Gastonia, NC)

4. Kason Hill (Douglasville, GA)

5. Trey Tadrzak (Stockbridge, GA)

6. Ian Hampton (Stockbridge, GA)
 

Semi-Pro Feature 2:
 

1. Graham Campbell (Braselton, GA)

2. Blaze Crawford (Fayetteville, GA)

3. Kason Hill (Douglasville, GA)

4. Garrett Lowe (Gastonia, NC)

5. Ian Hampton (Stockbridge, GA)

6. Trey Tadrzak (Stockbridge, GA)
 

Pro Legends Feature 1:
 

1. Cale Hall (Griffin, GA)

2. Caleb Heady (Shelbyville, KY)

3. Timothy Watson (Panama City, FL)

4. Cody Hall (Griffin, GA)

5. Nick Woodall (Canton, GA)

6. Max Hennebaul (Monroe, GA)
 

Pro Legends Feature 2:
 

1. Caleb Heady (Shelbyville, KY)

2. Cody Hall (Griffin, GA)

3. Timothy Watson (Panama City, FL)

4. Cale Hall (Griffin, GA)

5. Nick Woodall (Canton, GA)

6. Max Hennebaul (Monroe, GA)
 

Masters Feature 1:
 

1. Robbie Woodall (McDonough, GA)

2. Phillip Young (Dallas, GA)

3. Russell Shore (Jefferson, GA)

4. Ronnie Wehunt (Canton, GA)

5. Kevin Vaughn (Grovetown, GA)
 

Masters Feature 2:
 

1. Robbie Woodall (McDonough, GA)

2. Ronnie Wehunt (Canton, GA)

3. Kevin Vaughn (Grovetown, GA)

DQ. Phillip Young (Dallas, GA)

DQ. Russell Shore (Jefferson, GA)
 

Bandits Feature 1:
 

1. Garrett Erwin (Covington, GA)

2. Tristan McKee (Williamsburg, VA)

3. Garrett Gumm (Brooks, GA)

4. Hudson Canipe (Candler, NC)

5. Nicolas Denton (Pascagoula, MS)

6. Baylor O’Neil (Grantville, GA)

7. Mitchell Flater (Conyers, GA)

8. Lee Brown (Acworth, GA)

9. Nathaniel Harry (Concord, NC)

10. Neal Dulin (Harrisburg, NC)
 

Bandits Feature 2:
 

1. Tristan McKee (Williamsburg, VA)

2. Garrett Erwin (Covington, GA)

3. Garrett Gumm (Brooks, GA)

4. Hudson Canipe (Candler, NC)

5. Nicolas Denton (Pascagoula, MS)

6. Baylor O’Neil (Grantville, GA)

7. Mitchell Flater (Conyers, GA)

8. Lee Brown (Acworth, GA)

9. Neal Dulin (Harrisburg, NC)

10. Nathaniel Harry (Concord, NC)
 

Rookie Bandoleros Feature 1:
 

1. Sebastain Asztalos (Temple, GA)

2. Alison Johnson (Charlotte, NC)

3. Carson Cauble (Salisbury, NC)

4. Lane Mueller (Locust Grove, GA)

5. Julia Buchanan (Senoia, GA)

6. Drew Halloran (Woodstock, GA)

7. Kerbi Mueller (Locust Grove, GA)

8. Kayli Kade (Hampton, GA)

9. Bo Powers (Atlanta, GA)

10. Makenna Kendrew (Senoia, GA)

11. Gavin Reece (Conyers, GA)

12. Mason Reece (Conyers, GA)

13. Caroline Powers (Griffin, GA)

14. Conner Butler (Forsyth, GA)

15. Katelyn Hicks (Senoia, GA)
 

Rookie Bandoleros Feature 2:
 

1. Julia Buchanan (Senoia, GA)

2. Sebastain Asztalos (Temple, GA)

3. Alison Johnson (Charlotte, NC)

4. Kerbi Mueller (Locust Grove, GA)

5. Carson Cauble (Salisbury, NC)

6. Kayli Kade (Hampton, GA)

7. Gavin Reece (Conyers, GA)

8. Katelyn Hicks (Senoia, GA)

9. Lane Mueller (Locust Grove, GA)

10. Conner Butler (Forsyth, GA)

11. Makenna Kendrew (Senoia, GA)

12. Bo Powers (Atlanta, GA)

13. Drew Halloran (Woodstock, GA)

14. Mason Reece (Conyers, GA)

15. Caroline Powers (Griffin, GA)
 

Outlaws Feature 1:
 

1. Clay Hocutt (Mobile, AL)

2. Carter Russo (Rougemont, NC)

3. Briana Freeman (Bremen, GA)

4. Killian McMann (Mt. Morris, MI)

5. Bailey Buchanan (Senoia, GA)

6. Kyle Bacon (Buchanan, GA)

7. Carson Brown (Moseley, VA)

8. Joshua Horniman (Claremont, NC)

9. Oliver Dibble (Owens Cross Roads, AL)

10. Donovan Strauss (Marietta, GA)

11. Gianni Esposito (Dacula, GA)

12. Michael Crafton (Franklin, TN)

13. Bailey North (Hampton, GA)
 

Outlaws Feature 2:
 

1. Clay Hocutt (Mobile, AL)

2. Bailey Buchanan (Senoia, GA)

3. Bailey North (Hampton, GA)

4. Carson Brown (Moseley, VA)

5. Carter Russo (Rougemont, NC)

6. Kyle Bacon (Buchanan, GA)

7. Killian McMann (Mt. Morris, MI)

8. Joshua Horniman (Claremont, NC)

9. Oliver Dibble (Owens Cross Roads, AL)

10. Gianni Esposito (Dacula, GA)

11. Briana Freeman (Bremen, GA)

12. Donovan Strauss (Marietta, GA)
 

Chargers Feature 1:
 

1. Lisa Scott (Dallas, GA)

2. Amanda Woodall (Canton, GA)

3. Cole Nelson (Jefferson, GA)

4. James Carrow (Griffin, GA)

5. Hudson Bulger (Perry, GA)
 

Chargers Feature 2:
 

1. Amanda Woodall (Canton, GA)

2. Cole Nelson (Jefferson, GA)

3. James Carrow (Griffin, GA)

4. Hudson Bulger (Perry, GA)

5. Lisa Scott (Dallas, GA)

For more information on the AMS Legends program, visit AtlantaMotorSpeedway.com or LegendsOfGa.com.

AMS PR

Sharing is caring!