AMS Legends wrap up 2019 with road course doubleheader, awards banquet

Atlanta Motor Speedway Photo

The 2019 racing season for the AMS Legends program concluded with a doubleheader on Atlanta Motor Speedway’s road course, putting Legends and Bandolero drivers’ road racing skills to the test.

On top of the challenge of navigating the left and right turns some divisions raced together: the Pro and Masters Legends and the Outlaws and Bandits Bandolero racers shared the track during their features.

In the first Pro/Masters mixed feature Cody Hall, of Griffin, swapped the lead with Jensen Jorgensen early and took the lead for good with five laps to go, while Tony Armbruster, of Covington, took the checkered in the Masters division. In the second feature Hall claimed back-to-back Pro victories while Ronnie Wehunt, of Canton, took the Masters win.

A dramatic finish highlighted the first Semi-Pro Legends feature, with Nick Woodall and Ricky Springer being knocked out of contention after contact in the final set of corners to the benefit of Jonathan Taylor, of Atlanta. In the second feature Woodall and Springer recovered to finish 1st and 2nd, respectively.

In the first combined Outlaws and Bandits feature Kelley Puckett took the Outlaws victory and Garrett Gumm claimed the checkered in the Bandits class. Ryan Younginer took the Outlaws victory in race 2 while Garrett Gumm completed the sweep in the Bandits division.

William Cox, of Raleigh, N.C., mastered the left and right turns of the infield en-route to a pair of victories in the two Young Lions feature races and Donovan Strauss, of Marietta, took both Rookie Bandoleros victories.

Once the final checkered flag dropped AMS Legends program competitors, crew members, and family gathered in Atlanta Motor Speedway’s Club One for the annual year-end banquet. During the ceremony the year’s top performers were recognized, including the Thursday Thunder champions, along with some special awards given to especially deserving drivers:

•    David Ragan Sportsman of the Year: Mason Maggio

•    Joey Logano Breakthrough Driver of the Year: Nick Woodall

•    Chase Elliott Most Improved Driver: Audrie Ruark

•    Reed Sorenson Most Popular Driver of the Year: Bailey Buchannan  

•    Most Improved Driver:  Kenny Brady

•    Legends Rookie of the Year: Tony Yawn III

•    Bandoleros Rookie of the Year: Garrett Gumm

•    Family Award: Bacon Family

•    Top Dog of the Year (Best Paint Scheme): Bailey North

•    Promoter’s Choice Award: Doug Stevens

Full results from Dec. 14 Fall Series racing:

Young Lions Feature #1:

1. William Cox (Raleigh, NC)

2. Timothy Watson (Panama City, FL)

3. Michael Gannon (Canton, GA)

4. Justin Campbell (Griffin, GA)

5. Mason Maggio (Palm Beach Gardens, FL)

6. Nathan Jackson (McDonough, GA)

Young Lions Feature #2:

1. William Cox (Raleigh, NC)

2. Timothy Watson (Panama City, FL)

3. Mason Maggio (Palm Beach Gardens, FL)

4. Nathan Jackson (McDonough, GA)

5. Michael Gannon (Canton, GA)

6. Justin Campbell (Griffin, GA)

Semi-Pro Feature #1:

1. Jonathan Taylor (Atlanta, GA)

2. Raymond Yoder

3. Ian Hampton (Stockbridge, GA)

4. Max Brady (Marietta, GA)

5. Trey Tadrzak (Stockbridge, GA)

6. Jonathan Strohm (Wildwood, MO)

7. Pierce Brewer (Locust Grove, GA)

8. Zac Bacon (Buchanan, GA)

9. Kenny Brady (Marietta, GA)

10. Connor Younginer (Stockbridge, GA)

11. Nick Woodall (Canton, GA)

12. Ricky Springer (McDonough, GA)

13. Gage Rucker (Bellflower, MO)

Semi-Pro Feature #2:

1. Nick Woodall (Canton, GA)

2. Ricky Springer (McDonough, GA)

3. Kenny Brady (Marietta, GA)

4. Raymond Yoder

5. Max Brady (Marietta, GA)

6. Gage Rucker (Bellflower, MO)

7. Trey Tadrzak (Stockbridge, GA)

8. Jonathan Strohm (Wildwood, MO)

9. Zac Bacon (Buchanan, GA)

10. Ian Hampton (Stockbridge, GA)

11. Jonathan Taylor (Atlanta, GA)

12. Connor Younginer (Stockbridge, GA)

13. Pierce Brewer (Locust Grove, GA)

Pro Feature #1:

1. Cody Hall (Griffin, GA)

2. Corey North (Hampton, GA)

3. Jensen Jorgensen (Stockbridge, GA)

4. Hunter Johnson (Griffin, GA)

5. Cale Hall (Griffin, GA)

6. Mathies Soler (Alpharetta, GA)

7. Taylor Jorgensen (Stockbridge, GA)

Pro Feature #2:

1. Cody Hall (Griffin, GA)

2. Corey North (Hampton, GA)

3. Hunter Johnson (Griffin, GA)

4. Jensen Jorgensen (Stockbridge, GA)

5. Mathies Soler (Alpharetta, GA)

6. Cale Hall (Griffin, GA)

7. Taylor Jorgensen (Stockbridge, GA)

Masters Feature #1:

1. Tony Armbruster (Covington, GA)

2. Phillip Young (Dallas, GA)

3. Ronnie Wehunt (Canton, GA)

4. Lisa Scott (Dallas, GA)

5. Kevin Vaughn (Grovetown, GA)

6. Wade Brewer (Locust Grove, GA)

Masters Feature #2:

1. Ronnie Wehunt (Canton, GA)

2. Phillip Young (Dallas, GA)

3. Wade Brewer (Locust Grove, GA)

4. Lisa Scott (Dallas, GA)

5. Tony Armbruster (Covington, GA)

6. Kevin Vaughn (Grovetown, GA)

Outlaws Feature #1:

1. Kelley Puckett (McDonough, GA)

2. Ryan Younginer (Locust Grove, GA)

3. Bailey North (Hampton, GA)

4. Brianna Freeman

Outlaws Feature #2:

1. Ryan Younginer (Locust Grove, GA)

2. Kelley Puckett (McDonough, GA)

3. Bailey North (Hampton, GA)

4. Brianna Freeman

Bandits Feature #1:

1. Garrett Gumm (Brooks, GA)

2. Bryce Sanders (Ola, GA)

3. Kyle Bacon (Buchanan, GA)

4. Nicholas Denton

5. Gianni Esposito (Dacula, GA)

Bandits Feature #2:

1. Garrett Gumm (Brooks, GA)

2. Kyle Bacon (Buchanan, GA)

3. Gianni Esposito (Dacula, GA)

4. Nicholas Denton

5. Bryce Sanders (Ola, GA)

Rookie Bandoleros Feature #1:

1. Donovan Strauss (Marietta, GA)

2. Jackson Reynolds (Marietta, GA)

3. Alex Ford (Atlanta, GA)

4. Bailey Buchanan (Senoia, GA)

5. George Phillips (Charlotte, NC)

6. Baylor O’Neil (Grantville, GA)

7. Mitchell Flater (Conyers, GA)

8. Nathaniel Harry (Concord, NC)

9. Kerbi Mueller (Locust Grove, GA)

10. Makenna Kendrew (Senoia, GA)

11. Lane Mueller (Locust Grove, GA)

12. Sam Tate (St. Simon’s Island, GA)

13. Julia Buchannan (Senoia, GA)

Rookie Bandoleros Feature #2:

1. Donovan Strauss (Marietta, GA)

2. Alex Ford (Atlanta, GA)

3. Jackson Reynolds (Marietta, GA)

4. Julia Buchannan (Senoia, GA)

5. Baylor O’Neil (Grantville, GA)

6. Bailey Buchanan (Senoia, GA)

7. George Phillips (Charlotte, NC)

8. Mitchell Flater (Conyers, GA)

9. Kerbi Mueller (Locust Grove, GA)

10. Nathaniel Harry (Concord, NC)

11. Makenna Kendrew (Senoia, GA)

12. Lane Mueller (Locust Grove, GA)

13. Sam Tate (St. Simon’s Island, GA)

AMS PR

Sharing is caring!